Саджавка (місцева назва – Сажівка) – село на березі річки Прут, розташоване на межі Надвірнянського та Коломийського районів, що на Івано-Франківщині. Саджавка є одним із найбільших сіл Прикарпаття, багатим на історичні події, та видатні імена.
Красива природа, чисте повітря і мальовничі долини річки Прут є основною визначною пам’яткою Саджавки. Над селом поза Прутом височіє гірський хребет Діл.
Трохи історії
(тут версія Вікіпедії, треба вмістити в три абзаци із посиланням на повну версію)
Вперше село згадується в документах 1400 року. Назва річки дала назву селу. Перші поселенці на берегах притоки Пруту появилися в 15 ст. Це були втікачі із татарських ясирів, які тікали по ріці Прут вглиб Карпат, у непрохідні ліси, подалі від яничарів. Прут у ті часи був повноводний і часто розливаючись із берегів, затоплював навколишні поля. Поселятися на його берегах було невигідно. А невеликі його притоки створювали вигідні умови для проживання. Річка, яка починалася під Ділками, була нешвидкою, робила багато поворотів, вибиваючи після дощу великі і глибокі ями, де перші мисливці в цих плесах встановлювали плетені з лози сажі для вирощування риби. Майже кожен житель поселення мав свій саж. Існує версія, що річку за ці плетені сажі і назвали Саджавочкою, а село — Саджавкою. У податковому реєстрі 1515 року документується 4 лани (близько 100 га) оброблюваної землі.
Після першого поділу Польщі в 1772 році Саджавка, як і вся Галичина, була окупована Австрійською імперією. Село було підпорядковане Надвірнянській домінії Станиславівського округу новоутвореного Королівства Галіції і Лодомерії.
З проголошенням 1 листопада 1918 р. Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) Саджавка оживає, радіє своєю державою. Однак у вирі боротьби ЗУНР не втрималася. З 1919 р. по 1939 р. Саджавка перебуває під польською займанщиною.
Переломним в історії краю став 1848 рік, коли австрійський цісар Фердинанд видав указ про скасування панщини в Галичині. Селяни стали рівноправними громадянами Австро-Угорщини. На честь цієї події в центрі Саджавки (біля старої школи) був поставлений пам’ятний хрест і посаджено чотири липи.
У 1857 р. в Саджавці проживало 1963 чол. населення, було 393 га орної землі і 1224 га присадибної. Однак у 60-х роках 19 ст. більш як половина населення села померла від холери. Ще й досі на околиці села є так званий «холерний цвинтар».
У 1912 році зведено церкву Святої Покрови.
Під час Першої світової війни (1914–1918 рр.) територія Саджавки стала ареною запеклих боїв між російськими та австро-угорськими військами.
У 1918 році Австро-Угорщина, зазнавши поразки в Першій світовій війні, розпалася. Над краєм нависла загроза польської окупації.
У вересні 1939 року, після розгрому Польщі гітлерівською Німеччиною, в наш край з «визвольною місією» прийшли радянські війська. Жителі Саджавки стали громадянами Радянського Союзу.
У 1940 р. падають перші жертви сталінських репресій. Із встановленням радянської влади у селі заборонено діяльність усіх національних товариств, обидві читальні «Просвіти» перетворено на клуби. Та початок радянсько-німецької війни в червні 1941 року перекреслив ворожі плани. Протягом 1941 — 1944 років Саджавка була окупована Німеччиною. Понад 500 саджавчан за цей період вивезено на каторжні роботи до Великого Рейху.
Незважаючи на терор нових окупантів у Саджавці організовується під керівництвом ОУН відділ охорони села. Одночасно створюється спільно з сусідніми селами Самооборонний Кущовий Відділ (СКВ). Восени 1943 року загони СКВ з участю саджавської боївки ОУН здобули без жодного пострілу місто Делятин. 28 липня 1944 року німецька окупація Саджавки закінчилася, у селі вдруге встановлено радянську владу. 280 саджавчан було мобілізовано до Червоної армії, з яких 65 чоловік загинуло на фронтах Другої світової війни. У Саджавці й навколишніх селах розгортається затяжна збройна боротьба Української Повстанської Армії проти московсько-більшовицького засилля, яка тривала до початку 1950-их років. …
Топ-5 цікавих місць у Саджавці
(треба створити рейтинг)
- Монумент Могила
- Стара церква Святої Покрови
- Камерал
- Стінка
- Сич
У Саджавці обов’язково потрібно відвідати ….. Щоб дістатися до неї, потрібно з’їхати з шосе ….. до … .
Музей у Саджавці – одне з найцікавіших місць у селі. Знаходиться він у сільській школі. Краєзнавці постійно проводять нові дослідження місцевої історії з метою забезпечення об’єктивного зору та представлення інформації.
У музеї також розміщено….
(бажано розмістити фото)
Саджавка має ряд історичних і культурних визначних пам’яток . Серед них:
- Церква …. ;
- церква …. ;
- Церква Св. Іллі в селі Дора (XX століття), що входить до складу Студійського монастиря.