![](/wp-content/uploads/2021/05/46709234_728676670842626_6332796610707193856_n-680x340.jpg)
У далекому 1926 році,коли Америка готувалася до святкування 150-річчя проголошення Декларації незалежності Сполучених Штатів, польська влада вирішила в оригінальний спосіб привітати та подякувати американцям за підтримку та визнання польської незалежності. (Концепція президента США Вудра Вільсона озвучена перед Конгресом 8 січня1918 року передбачала надання незалежності Польщі).
У період з квітня по липень 1926 року, по всій Польщі було зібрано на спеціальних бланках 5.5 мільйонів автографів подяки польсько-американської дружби з нагоди 150-річчя Декларації.
На той час Західна Україна знаходилась під владою Польщі, тож мимоволі більшість населених пунктів і тому числі і Саджавка, стали учасниками такої масштабної акції, а по сучасному флешмобу.
Отож, на спеціальному мистецькому бланку 11 травня 1926 року свій власноручний підпис залишили:
- саджавський війт Василь Якубяк
- священик Ізидор Бобикевич
- дяк Василь Лащук
- директор школи Іван Зубаль
- вчителька Марія Біликова
На той час школа в Саджавці була трьохкласною і в ній нараховувалося 178 учнів, з них на вітальному листку залишили свої оригінальні та власноручно написані прізвища та імена 62-є учнів школи.
Ця унікальна сторінка автографів на даний момент зберігається серед 30 тисяч таких самих, у бібліотеці Конгресу США.
Серед автографів ви легко можете знайти прізвища своїх родичів, якщо вони у 1926 році навчалися в саджавській школі. Тут присутні також підписи польських та єврейських дітей.
![](/wp-content/uploads/2021/05/http___www.polska1926.pl_056_0057-697x1024.jpg)
![](/wp-content/uploads/2021/05/46796973_728676740842619_1831950233467092992_n-1024x1024.jpg)
Василь Герей